Back
Products
Back

About

Back

Explore

עם השכיחות הגוברת של אינסומניה בעולם המערבי, עוד ועוד אנשים מוצאים לה מזור באמצעות טיפול בקנאביס רפואי – כיצד זה קורה?

אינסומניה או בשמה המוכר "נדודי שינה" הינה הפרעה בתהליך השינה התקין הבאה לידי ביטוי בעיקר בקושי בהירדמות, יקיצות באמצע הלילה או שינה לא איכותית ומספקת. מדובר בהפרעה נפוצה למדי, כאשר על פי ארגון הבריאות העולמי למעלה מ-12% מאוכלוסיית העולם סובלים ממנה במידה כזו או אחרת – בישראל המצב אף חמור עוד יותר, ולפי הערכות של גורמים רפואיים כמעט 30% מהישראלים חווים נדודי שינה כרוניים.

למרות שהיא לעתים נתפסת כהפרעה קלה יחסית, מדובר בבעיה בריאותית עתירת השלכות המשפיעה באופן ישיר על התפקוד היומיומי של האדם וגורמת לתופעות לוואי כגון פגיעה בריכוז ובערנות, מה שמביא לקושי ביכולת הלמידה וביצוע מטלות שגרתיות. במחקר שפורסם בשנת 2018 בכתב העת הרפואי SLEEP נטען כי לאנשים הסובלים מבעיות שינה יש עד פי 3 יותר סיכוי להיות מעורבים בתאונת דרכים לעומת אדם שעלה על ההגה לאחר שינה ערבה. עבור אנשים רבים המסתייגים מנטילת תרופות וכדורי שינה, ממליצים ברוב המקרים להקפיד על פעילות גופנית קבועה ולהשתדל להימנע מצריכת קפאין ושעות מסך בסמוך לזמן השינה, אולם פעמים רבות עצות אלו אינן מספיקות, ומטופלים רבים פונים בלית ברירה לאלטרנטיבות אחרות העשויות לתת פתרון לבעיה, כאשר אחת האפשרויות שהפכו לפופולריות ביותר בשנים

"למרות שהיא לעתים נתפסת כהפרעה קלה יחסית, מדובר בבעיה בריאותית עתירת השלכות המשפיעה באופן ישיר על התפקוד היומיומי של האדם וגורמת לתופעות לוואי כגון פגיעה בריכוז ובערנות, מה שמביא לקושי ביכולת הלמידה וביצוע מטלות שגרתיות."

פרקטיקה רפואית עתיקת יומין

על אף שניתן לקבל את הרושם כי השימוש בקנאביס רפואי ברישיון בעבור בעיות שינה הינו טרנד חדש יחסית בעולם הרפואה, כדאי להזכיר כי מדובר בפרקטיקה וותיקה ומוכרת כבר אלפי שנים בקרב מספר תרבויות עתיקות:

כך למשל הקיסר הסיני שֶׁנּוֹנְג (Shennong), המכונה גם "האיכר האלוהי" ונחשב כמי שלימד את העם הסיני לעסוק בחקלאות, כתב כבר בשנת 2500 לפנה"ס אודות  השימושים הרפואיים של צמח הקנאביס בטיפול בבעיות שינה. טקסטים דומים ניתן למצוא גם באַיוּר וֶדַה (Ayurveda), שיטת טיפול רפואית מסורתית שמקורה בהודו, כמו גם בכתבים מיוון ורומא העתיקה.

למעשה, כל מי שהתנסה בעצמו בסוגים שונים של תוצרי קנאביס בוודאי הבחין כי תחושות כגון טשטוש קל, נמנום ועייפות הן חלק משמעותי מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר עבור נתח נכבד מזני הקנאביס.

רפואה עממית, עתיקה ומקובלת ככל שתהיה, איננה מהווה תחליף למחקרים מדעיים המוכיחים את יעילות השימוש בקנאביס רפואי, בהאמור לעמוד בסטנדרטים המקובלים של התעשייה הפרמצבטית המודרנית. לפיכך, יש לבדוק מה אומר המדעוהאם קנאביס רפואי  אכן יכול לסייע בהתמודדות יעילה עם בעיות שינה?

מטופלים מדווחים על שינוי ניכר בשינה

ראשית, חשוב להבין כי ברוב המקרים נדודי שינה מופיעים כתוצאה ממצבים רפואיים ונפשיים כגון כאב, דיכאון או לחץ, כאשר מחקרים מהשנים האחרונות, כולל מסמך רשמי של האקדמיה הלאומית למדעים הצביעו על יעילות הטיפול בקנאביס הן בהתמודדות עם כאבים מסוגים שונים, והן בטיפול במצבים מסוימים של דיכאון וחרדה.

יחד עם זאת, יש לזכור כי מאחר שמדובר בצמח המוגדר כ"סם מסוכן", לא נערכו מספיק מחקרים קליניים בכדי לאפשר לקהילה המדעית לגבש דעה מוצקה בנושא, אולם ישנם מספר מחקרים פרלימינריים המעניקים הצצה לפוטנציאל הגלום בטיפול מן הסוג הזה:

כך למשל חוקרים במרכז למדעי השינה שבאוניברסיטת אוסטרליה המערבית בחנו את ההשפעה של מיצוי הקנאביס על 23 מטופלים הסובלים מנדודי שינה כרוניים. כל מטופל קיבל באופן רנדומלי את תרכובת הקנאביס או תרופת פלצבו למשך 14 לילות. 

מסקנת החוקרים הייתה כי בקרב 36% מהמטופלים שקיבלו את המינון הגבוה ביותר של מיצוי הקנאביס חל שיפור ניכר בדפוס השינה לעומת קבוצת המטופלים שקיבלו את תרופת הפלצבו. מטופלים אלו אף דיווחו כי הם התעוררו בצורה נינוחה יותר, והבחינו בשיפור במהלך היום שאחרי בהקשרים של עייפות, לחץ ותפקוד חברתי.

פרופסור פיטר איסטווד (Peter Eastwood), שהוביל את מהלך המחקר סיפר כי הוא התרשם לחיוב מכלל השיפורים שחלו במגוון מדדי אינסומניה מרכזיים, כמו גם מהכמות המינימלית של תופעות לוואי שדווחו על-ידי המשתתפים במחקר.

cannabis illustration with florals and vegetables

"מטופלים אף דיווחו כי הם התעוררו בצורה נינוחה יותר, והבחינו בשיפור במהלך היום שאחרי בהקשרים של עייפות, לחץ ותפקוד חברתי."

עדיף אינדיקה על סאטיבה

מחקר נוסף בקנה מידה גדול יותר שנערך על 409 מטופלים הסובלים מאינסומניה באוניברסיטת ניו-מקסיקו שבארה"ב, גילה אף הוא תוצאות חיוביות בהשפעה של צריכת הקנאביס על תסמיני ההפרעה.

במהלך המחקר התבקשו הנבדקים המטופלים בתפרחות קנאביס רפואי להזין בזמן אמת נתונים שונים בתוך אפליקציית מעקב אודות חומרת האינסומניה בתחושה הסובייקטיבית שהם חווים בטרם צריכת הקנאביס ולאחריה, כמו גם התייחסות לאופן הצריכה (מקטרת, ג'וינט ומכשיר אידוי), זני הקנאביס והקנבינואידים המרכזיים שהם מכילים.

הנתונים שהתקבלו הציגו ירידה ממוצעת של 4.5 נקודות (מתוך סקאלה של 0-10) בחומרת התסמינים לאחר צריכת הקנאביס. מעניין לגלות כי שימוש במקטרת ומכשירי אידוי הציג תוצאות טובות יותר מג'וינטים, ובאופן לא מפתיע זנים שתויגו כ-"אינדיקה" או "היבריד" הובילו לשיפור משמעותי יותר מזני הקנאביס שתויגו כ"סאטיבה".

במסקנות המחקר נכתב כי לצריכת תפרחות קנאביס רפואי מיוחס שיפור ניכר בתסמיני האינסומניה עם פערים מסוימים ביעילות הטיפול בהתאם לאופן הצריכה, סוג הקנאביס והרכיבים הפעילים המרכזיים המצויים בו.

לא על הקנבינואידים לבדם

מלבד הקנבינואידים, הנחשבים לחומר המרכזי האחראי להשפעה הרפואית של הקנאביס, קיימים בצמח קבוצות נוספות של חומרים שונים שהמפורסמת שבהן היא הטרפנים. למטבוליטים משניים אלו יש השפעה בעיקר על הניחוחות המגוונים והעזים שהקנאביס מפיק, אולם לחלקם יש גם השפעה תרפויטית.

מבין המגוון הרב של טרפנים הקיים בזנים השונים של הקנאביס, ניתן לציין בהקשר של אינסומניה טרפנים כגון מרצין, קריופילן ולינאלול, שנמצאו במחקרים שפורסמו במהלך השנים האחרונות כבעלי תכונות מרגיעות ומשככות כאבים העשויות לסייע גם במצבים של הפרעות שינה.

במתקן הגידול המתקדם של PSF אנו מטפחים צמחי קנאביס בריאים וחיוניים מגנטיקות מובחרות המפיקים פרופיל כימי עשיר במגוון קנבינואידים וטרפנים. הזנים המשווקים בימים אלה בישראל מכילים כולם לצד אחוזי THC גבוהים גם ספקטרום רחב של קנבינואידים אחרים וריכוזים לא מבוטלים של טרפנים דומיננטים רלוונטיים:

זן הפינק קוש (Pink Kush) הנחשב לזן הנמכר ביותר בקנדה בכל הזמנים*, הרבה בזכות פרופיל הטרפנים העשיר שלו, כולל בחובו אחוזים לא מבוטלים של קריופילן. בזן הסקורה פאנץ' (Sakura Punch) צמד הטרפנים הדומיננטים ביותר הינם מרצין ולינאלול, זן הג'ט פיול ג'ילטו (Jet Feul Gelato), המחזיק במקום השני בטבלת הזנים הנמכרים ביותר בקנדה*, נושא עימו בגאווה ריכוזים גבוהים יחסית של כל שלושת הטרפנים האמורים – מרצין, לינאלול וקריופילן. זן הבי.סי. פאף BC Puff הינו זן סאטיבה דומיננטית, המחזיק פרופיל טרפנים עשיר בקריופילן, לימונן ולינאלול. מטופלים משתפים כי1 לאחר שהשפעתו דועכת, הוא משפר את איכות השינה באופן משמעותי. זן האטומיק פאנק Atomic Funk הוא זן אינדיקה אשר הטרפנים המובילים בו הם מירצן, קריופילן ולינאלול. ולסיום חשוב לציין את זן הפניוויז 1:1 Pennywise, זן עם יחס מאוזן בין רמות ה-THC ל-CBD המציע ריכוז גבוה של קנבינואידים, שפרופיל הטרפנים שלו עשיר במירסן, לימונן וקריופילן.

*מכירות במחוז Ontario  (קנדה) ע"פ נתוני ,Ontario Cannabis Store (OCS) מאז החלת לגליזציה בשנת 2018, מחוז אונטריו מהווה 40% מסך מכירות הקנאביס החוקי בקנדה. (מקור  Statistics Canada. Table 20-10-0008-01 Retail trade sales by province and territory).

  1. המידע מבוסס על דיווחי מטופלים, מטעם היצרן.Data on file
  2. המידע מבוסס על חוות דעת מטופלים במאגר  Leafly

השפעת הזן עשויה להשתנות ממטופל למטופל.

המידע באתר זה מיועד לרוקחים \ רופאים \ מטופלים בעלי רישיון קנאביס רפואי. המידע שלעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי ו/או מקצועי. המידע הינו אינפורמטיבי בלבד ובשום מקרה אינו בגדר המלצה, עצה רפואית ו/או חוות דעת רפואית מקצועית.

נקודות רכישה
היכן ניתן לרכוש?

בעלי רישיון לקנאביס רפואי יוכלו לרכוש את זני המותג בבתי המרקחת בפריסה ארצית.

בודק...