Back
Products
Back

About

Back

Explore

במשך שנים נהגו לחשוב שקנאביס הגדל בחלל סגור עם תאורה מלאכותית יפיק פרחים איכותיים יותר מקנאביס שגדל תחת אור השמש, אך מחקרים עדכניים שבחנו את הנושא מגלים מציאות הפוכה לגמרי.

צמח קנאביס שגדל תחת הספקטרום הטבעי והמלא של אור השמש יפיק את הפרחים האיכותיים ביותר שיש.

מסיבה זו,  Pure Sunfarms, מותג תפרחות הקנאביס הנמכר ביותר בקנדה, מגדל את זני הקנאביס שלו במתקן גידול מיוחד מזכוכית המאפשר לכמות מקסימלית וספקטרום מלא של אור שמש טבעי וחיוני להגיע אל הצמחים, בקולומביה הבריטית, קנדה. זאת, בעזרת צוות טיפוח המשלב מורשת ומומחיות גידול מסורתית לאורך עשרות שנים, על-מנת לספק גם למטופלים בישראל קנאביס איכותי ומשובח אשר זכה להיחשף לאור השמש לכל אורך מחזור הגידול שלו.

האם הקדמה הטכנולוגית מסוגלת להתחרות עם הטבע?

אין חולק על כך שאנו חיים בתקופה של התקדמות טכנולוגית בלתי נתפסת. גם בתחום החקלאות המודרנית יש ללא ספק שימוש נרחב בכלים מתקדמים בכדי להשיג תוצאות טובות יותר ברמת היבול המתקבל ואיכות התוצר הסופי של הצמח: מערכות טכנולוגיות שונות מאפשרות לחקלאים בין היתר לעקוב אחר רמות הפחמן הדו-חמצני הזמין לצמחים באוויר, לנתר באופן מדויק את ריכוז הדשן ורמת החומציות בתמיסת ההשקיה או לבחון את מצב הלחות במצע הגידול

אולם למרות הקדמה האדירה והאמצעים הטכנולוגיים המשוכללים, עושה רושם שלפחות במוקד אחד בני האדם טרם הצליחו למצוא פתרון ראוי שמצליח להתחרות בטבע: תאורה מלאכותית לגידול צמחים.

אמנם זה נכון שגם בתחום האופטיקה והנורות הייעודית לגידול צמחים חלו בשנים האחרונות שיפורים משמעותיים אשר שדרגו את עוצמת האור, דייקו את הספקטרום (טווח הצבעים של האור הנפלט) וחסכו באופן משמעותי את האנרגיה הנדרשת להפעיל את הנורות הללו – אך כפי שעולה ממחקרים מהשנה האחרונה, התוצאות המתקבלות מגידול קנאביס תחת תאורה מלאכותית עדיין אינן משתוות לתוצאות המתקבלות מגידול קנאביס תחת אורה הטבעי של השמש.

הסיבה מאחורי מיתוס האיכות של קנאביס "Indoor"

בטרם ניגש לבחינת המחקרים הרלוונטים, כדאי להתעכב רגע בכדי להבין מהיכן הגיעה התפיסה הרווחת למדי (בעיקר בישראל אבל גם בעולם) הגורסת כי דווקא קנאביס שגדל בחלל סגור עזרת נורות גידול ("Indoor") יפיק יבול איכותי יותר לעומת קנאביס הגדל תחת אור השמש.

ייתכן מאוד כי מקור המיתוס קשור לאופיו של שוק הקנאביס הלא חוקי שהתנהל בישראל במהלך עשרות השנים האחרונות, כאשר רוב הקנאביס שהגיע לצרכן הישראלי עשה את דרכו מאזור סיני או הנגב, שם היה נהוג לגדל אותו בשטחים פתוחים, ללא בחירה מושכלת של גנטיקות או אפילו הפרדה של הצמחים הזכריים לנקבות (כידוע, רק נקבות הקנאביס מכילות את החומרים הרפואיים העיקריים בצמח) – התוצאה הייתה "שיפודי גראס", כלומר ענפים של קנאביס המכילים תפרחות מלאות בזרעים עם טעם תפל והשפעה רפואית חלשה.

במהלך סוף שנות התשעים ותחילת שנות האלפיים, החלו להופיע בישראל גם פרחי קנאביס מסוג שונה: פרחים אלו היו עסיסיים, דחוסים, כמעט ללא זרעים, עשירים בטעם וריח ובעלי השפעה חזקה הרבה יותר מהקנאביס אליו היו רגילים הישראלים עד אותה העת. צמחים אלו הגיעו בדרך-כלל ממקורות גנטיים מובחרים, והם טופחו לרוב בחללי גידול סגורים תחת תאורה מלאכותית, מה שבאופן טבעי גרם לאנשים לגבש את הקונספציה שקנאביס שגדל בחלל סגור יהיה טוב יותר מעמיתו שגדל תחת כיפת השמים.

הוכחה מדעית שאור השמש עדיף על תאורה מלאכותית

בשנים האחרונות החלו להופיע בשוק הרפואי (וגם בשוק השחור) בישראל יותר ויותר פרחי קנאביס איכותיים שגדלו בחממות או שטחים פתוחים, ומנקודת המבט הסובייקטיבית של צרכנים ומטופלים החל להתקבל הרושם שפערי האיכות מצטמצמים – הקונספציה החלה להיסדק, ובדיונים שונים ברחבי הרשת צצו ויכוחים סביב הנושא, אך עד לאחרונה לא פורסם שום מחקר רציני שביקש לבדוק את הסוגיה.

חברת MCR Labs העוסקת בבקרת איכות של מוצרי קנאביס בארה"ב, פרסמה במאי בשנה שעברה (2022) מחקר פנימי שהיא ביצעה במטרה לבחון את ההבדל בפרופיל הכימי בין קנאביס הגדל תחת תאורה מלאכותית לקנאביס הגדל תחת השמש. במהלך המחקר נלקחו ייחורים של חמישה זני קנאביס שונים, כאשר מחציתם גדלו בחוץ ומחציתם בפנים.

כפי שניתן לראות מהתוצאות שהתקבלו, בכל אחד מחמשת הזנים שנבדקו התגלתה נוכחות גבוהה יותר של טרפנים בקרב צמחי הקנאביס שקיבלו אור שמש טבעי לעומת צמחי הקנאביס שגדלו תחת מקורות אור מלאכותיים:

בינואר 2023 פורסם בכתב העת המדעי Molecules אודות מחקר אקדמי במהלכו חוקרים מאוניברסיטת קולומביה שבניו-יורק ערכו השוואה בין צמחי קנאביס שגדלו בחוץ עם שמש מלאה לעומת צמחי קנאביס שגדלו במתקן סגור וקיבלו תאורה מלאכותית. המחקר נערך על שני זני קנאביס שונים, כאשר מכל זן נלקחו שישה ייחורים – שלושה מהם כאמור גדלו בחוץ ושלושה מהם בפנים. גם במקרה הזה תוצאות הבדיקות הראו באופן ברור ריכוז גבוה יותר של טרפנים בצמחי הקנאביס שגדלו בחוץ לעומת אלו שגדלו במתקן הסגור.

בכל מה שקשור לריכוז הקנבינואידים, התוצאות היו פחות גורפות, כאשר חלק מהקנבינואידים המוכרים יותר (כדוגמת d9-THCA או CBN) הופיעו בעקביות בריכוז גבוה יותר בקנאביס בגידול פנים, בזמן שהקנבינואידים הפחות מוכרים למדע (כגון CBC או CBG) הופיעו בעקביות בריכוז גבוה יותר בקנאביס בגידול חוץ.

המדע המדויק סביב התועלת הרפואית של אותם הקנבינואידים אמנם לא ברור לאשורו, אך מחקרים ראשוניים מצביעים על-כך שקנביכרומן (CBC – Cannabichromene) עשוי לסייע בשיכוך כאבים ובעל השפעה אנטי דלקתית. הקנביגרול (Cannabigerol – CBG), נמצא בין היתר כבעל תכונות אנטי-בקטריאליות, אנטי-דלקתיות  ומעוררות תיאבון. בנוסף, מיטב החוקרים סבורים שיש להם השפעה כבירה על האפקט התרפי של הקנאביס – כחלק ממה שמכונה "אפקט הפמליה", המונח שתבעו בשנת 1998 צמד חוקרי הקנאביס הישראלים, הפרופסורים שמעון בן-שבת ורפאל משולם ז"ל, הגורס כי לשילוב של כלל הקנביאידים נוצרת סינרגיה והשפעה רפואית משופרת מההשפעה הרפואית של קנבינואידים בודדים.

מדוע בחרנו בגידול שמש ב Pure Sunfarms?

ב-Pure Sunfarms אנו משלבים בין ידע מעשי בשיטות גידול קנאביס מסורתיות שעוברות מדור לדור, לידע פרקטי מדעי שנצבר מגידול חקלאי באזור בריטיש קולומביה. מתקן הגידול שלנו הוא מתקן גידול טכנולוגי אשר הונדס ופותח במיוחד לגידול קנאביס, מתקן זכוכית המשלב יכולות טכנולוגיות של ניטור ובקרה 24/7 כך שכל אחד מהצמחים שלנו מקבל בדיוק את מה שהוא צריך בכל שלב בתהליך הצמיחה.

אנחנו מכירים כבר שנים בחשיבותה של השמש ובכל הדברים הטובים שהיא מעניקה לצמח, לכן אנו מקפידים מאז ומתמיד לגדל את הקנאביס שלנו בחממות זכוכית היברידיות מתקדמות המאפשרות לכמות מקסימלית וספקטרום מלא של אור שמש טבעי וחיוני להגיע אל הצמחים. לא לחינם קוראים לנו
Pure Sunfarms.

נקודות רכישה
היכן ניתן לרכוש?

בעלי רישיון לקנאביס רפואי יוכלו לרכוש את זני המותג בבתי המרקחת בפריסה ארצית.

בודק...